wtorek, 17 lutego 2015

Czy jesteś wolny?
Zastanów się przez chwilę, czym dla ciebie jest wolność? 

Rano nie budzi cię dźwięk kul armatnich, a idąc po ulicy, nie musisz pokonywać slalomu między martwymi ciałami. Good for you. Na szczęście nie mamy tutaj wojny, jednak o inną wolność przyszło nam walczyć. Tu nie poleje się krew, ale niech to nie uśpi twej czujności.

Gdy nie masz nic, gdy nawet nadzieja się już nie ostała, w rękach skupiasz największy dar, którego nawet ty sam nie możesz sobie odebrać. Posiadasz wolną wolę, kierującą twoim życiem. Powiesz mi, że to nie prawda, że los rzuca cię w wir przypadków, którego nie jesteś w stanie opanować, ale zauważ, iż zawsze masz więcej niż jedno wyjście z sytuacji.

Wiecznie musisz podejmować decyzje i nie przestajesz na to narzekać. Ja tak samo, bo nie jest łatwo, jednak uświadom sobie jak wielkim darem jest wolna wola. Jesteś otoczony przez sztuczne granice, zakazy, nakazy i oczekiwania, ale w praktyce słowa nie możesz nie istnieją. Masz dwie nogi, dwie ręce i umysł. Sam decydujesz w którą stronę pójdziesz. Żadna mistyczna siła nie zwiąże ci rąk.

Odpowiedzialność. Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność, jak to mawiał wujek Ben. To, że masz możliwość zrobić wszystko, nie znaczy, że dobrze jest wieść bezrefleksyjne, nieuporządkowane, z pozoru wolne, życie. Nawet się nie zorientujesz, gdy zostaniesz największym niewolnikiem swoich postępków. Zasady też pomagają osiągnąć wolność, ale tylko jeżeli postępujesz według nich, nie dla samego respektowania, a z wewnętrznej wiary w ich sens. Nie kodeks, a sumienie jest najlepszym sędzią.

Uzależnienia, brak odpowiedzialności, brak odwagi - to jest prawdziwy, tragiczny brak wolności. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Możesz być nawet ograniczony kratami, ale wolność to stan umysłu, na który trzeba sobie zasłużyć. Zawalczyć.

No więc, czy jesteś wolny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz